Poradniki i instrukcje.

Jak przygotować się
Czy to Twój pierwszy raz ? Pamiętaj o różnicach i zasadach przy spotkaniach zdalnych.
Małe grupy
Spotkanie przy kawie i ciastku czy narada Zarządu niewielkiej firmy. Dlaczego nie ?
Średnie grupy
Aby spotkanie było efektywne musisz już wprowadzić pewne zasady i ograniczenia.
Duże spotkania
Na takich spotkaniach nie ma już kompromisów. Brak ograniczeń to pewna katastrofa.
Jak prowadzić spotkania średniej wielkości ?

Aby spotkanie było efektywne musisz już wprowadzić pewne zasady i ograniczenia.

Średniej wielkości grupy to przedział powyżej pięciu i poniżej pięćdziesięciu uczestników.
Ponieważ zakres liczby uczestników jest dla tej grupy dosyć duży, ograniczenia należy stosować zależnie od rzeczywistej liczby uczestników wideokonferencji i charakteru grupy.
Przy uczestnikach nie mających doświadczenia w używaniu tego typu systemów większą uwagę należy zwrócić na formalne ustalenie i przestrzeganie dyscypliny oraz zasad koniecznych przy takiej wielkości spotkaniach, szkoleniach czy webinariach.

Zastanów się, ilu uczestników spotkania musisz widzieć równocześnie poprzez transmisję wideo.
    Z całą pewnością dla tego typu grup nie ma sensu nadawania wszystkim wysokich uprawnień moderatora. Należy rozważyć, jaką maksymalną liczbę równoczesnych strumieni wideo przyjmiemy. Trzeba mieć na uwadze fakt, że wszystkie aktywne strumienie wideo są RÓWNOCZEŚNIE transmitowane do WSZYSTKICH uczestników spotkania niezależnie od tego czy dany uczestnik wysyła swój obraz, czy nie. Jeśli wysyła, to dodatkowo istnieje transmisja wychodząca jego strumienia wideo.
Przy dobrej jakości łącza internetowego wszystkich uczestników nie stanowi to problemu (np. transmisje 15 i więcej równoczesnych strumieni wideo). Jednak zwykle przy pewnej liczbie równoczesnych połączeń wideo zaczynają się problemy z jego jakością, a następnie z dźwiękiem (problemy najpierw zaczynają się u użytkowników z najsłabszymi łączami).
Doświadczenia Comeleon w Polsce wskazują, że przy średniej jakości połączeniach do internetu (w tym połączenia mobilne typu LTE) dobrze funkcjonuje około 4 - 5 równoczesnych strumieni wideo, a przy bardzo szybkim łączu (światłowody) udaje się zestawić konferencje wideo z równoczesnym strumieniem od 15 do 20 użytkowników.

Jednak stosując zasadę używania równocześnie kilku strumieni wideo i ewentualnego wymieniania się prelegentów, którzy udostępniają swoją kamerę może z sukcesem prowadzić spotkania nawet dla 100 uczestników.
Wynika to z faktu, że na potrzeby transmisji głosu wymagany jest znacznie mnieszy przepływ danych. O wymaganiach jakości łącza i zaleceniach technicznych możesz poczytać w sekcji FAQ.

Stosuj ograniczenia uprawnień uczestników.
  Wideokonferencyjny system pracy grupowej Comeleon umożliwia Ci stosowanie ograniczeń uprawnień użytkowników zarówno dla wszystkich razem jako grupa, jak i pojedynczo dla konkretnego uczestniku spotkania. 
Niekiedy, gdy uczestnicy zbyt aktywnie przekrzykują się, aby zabrać głos warto ich wszystkich wyciszyć na chwilę. Możemy to zrobić również z pominięciem uczestników o statusie prelegenta. Przy zastosowaniu tej opcji, uczestnicy spotkania mają w każdej chwili możliwość ponownego włączenia swojego mikrofonu.
Czyszczenie ikon stanu uczestników przydatne jest, jeśli chcemy zacząć np. nową część prelekcji i mamy zamiar dać uczestnikom możliwość wyrażenia swojej opinii właśnie poprzez ikony stanu.
Drugim interesującym obszarem zastosowań tych ikon jest zgłaszanie chęci zabrania głosu (odpowiednik podniesienia ręki).

Silniejsze narzędzia ograniczeń znajdują się w funkcji zablokuj uczestników. Aktywność blokad ustawionych w tej funkcji utrzymywana jest do momentu ich dezaktywowania i uczestnicy nie mogą samodzielnie tego zmienić. O wszystkim decyduje prelegent lub moderator.
Co ważne, nie działają one dla użytkowników o statusie prelegenta lub moderatora.
Jest to silne narzędzie do zapanowania nad większą grupą uczestników i sprawnego poprowadzenia konferencji, webinarium czy wykładu. 

Uruchomiono zadanie harmonogramu